KOTLE: TEPELNÉ ČERPADLA.VERIŤ IM NEVERIŤ

30.10.2015 09:25
 

Ako to je s tepelnými čerpadlami

O tepelných čerpadlách kolujú medzi ľuďmi hotové novodobé legendy a rôzne nepodložené mýty. Neznalosť laickej verejnosti a skutočne prevratný princíp fungovania tepelných čerpadiel dávajú zelenú rôznym nekalým marketingovým praktikám a tie majú stále viac obetí. Avšak skúsenosti ich majiteľov potvrdzujú, že tepelné čerpadlá sú správnym smerom v prirodzenom vývoji moderných technológií. O tom ako to je naozaj by vám mnohí sklamaní majitelia vedeli povedať svoje, napriek tomu väčšina vlastníkov tepelných čerpadiel by na ne nedala dopustiť a hovoria o nich len v dobrom. Naša prax potvrdzuje, že ak sme nášmu zákazníkovi nainštalovali tepelné čerpadlo na nasledujúci rok sme inštalovali podobné tepelné čerpadlo aj jeho susedom a známim... Ako to je teda naozaj? Prečo tieto mýty a legendy stále vznikajú? Majú svoje opodstatnenie, alebo dôvody na ich vznik neexistujú? Poďme sa pozrieť na koreň veci z pohľadu histórie a skúsme si zobrať ponaučenie. Pravda je že aj dnes sú na svete "odborníci", ktorím pojem tepelné čerpadlo veľa nepovie a ak by sa tak pozerali na iné moderné technológie ako na tepelné čerpadlá ešte aj dnes by chodili s konským vozom do mesta na trh, nepoužívali by telefón a o internete ani nehovoríme, však ani ich rodičia to nemali a prežili, starí rodičia nemali doma ani elektrinu a boli šťastní... Možno je to aj úsmevné ale faktom je že na Slovensku sú tepelné čerpadlá viac-menej novinkou a tak je priestor na rôzne názory.

Sme presvedčení, že všetky nesprávne predstavy o tepelných čerpadlách sme ešte nepočuli a ešte dlho budú vznikať nové a nové, preto sa budeme venovať pravde o nich a najčastejším otázkam záujemcov o tepelné čerpadlá. Sme tiež radi že naši zákazníci môžu doleuvedené tvrdenia potvrdiť z vlastných skúseností.

1. Vzduchové tepelné čerpadlá sa stále viac presadzujú a vytláčajú techológie voda-voda, zem-voda a podobne.

Je to tak ako keď prvé tepelné čerpadlá začali vytláčať voľakedy kotle na fosílne palivá. Je to len nový smer v tepelných čerpadlách a v ich jednoduchosti je ich krása. Výrobcovia tradičných tepelných čerpadiel to zatiaľ odmietajú akceptovať. Nedajme sa uniesť tým čo tvrdia výrobcovia a predajcovia. COP tepelných čerpadiel vzduch-voda (samozrejme kvalitných ako napríklad práve Daikin Altherma) a teda aj ich účinnosť je v zimných mesiacoch December, Január až Február majú o cca 10 až 15 % nižšiu ako iné typy tepelných čerpadiel, v ostatných mesiacoch vykurovacej sezóny majú približne rovnaké COP a teda aj účinnosť, no a mimo vykurovacej sezóny majú v porovnaní s inými tepelnými čerpadlami podstatne vyššiu účinnosť pri ohreve teplej úžitkovej vody a podobne - COP 6 až 7 je úplne normálne. V praxi to znamená, že účinnosť a COP tepelných čerpadiel vzduch-voda v ničom nezaostáva za inými typmi tepelných čerpadiel. Samozrejme ako vždy tak aj teraz my uvádzame parametre kvalitných tepelných čerpadiel s plynulou reguláciou výkonu, ktoré majú pri čiastočnej záťaži vyššie COP a účinnosť ako sú nominálne uvádzané hodnoty. SCOP teda sezónne COP alebo sezónna účinnosť je pri moderných tepelných čerpadlách akéhokoľvek typu tekmer rovnaká.

2. Vzduchové tepelné čerpadlá sú lacnejšie ako iné typy tepelných čerpadiel.

Tepelné čerpadlá vzduch-voda nie sú výrazne lacnejšie ako iné typy tepelných čerpadiel, avšak cena tepelného čerpadla je takmer aj cenou za celú investíciu do tepelného čerpadla. Nezriedka ak Vám predávajúci poskytne napríklad 10% zľavu z cenníkovej ceny tepelného čerpadla, za montáž a uvedenie do prevádzky a montážny materiál zaplatíte približne toľko ako čo Vám poskytli zľavu a teda za cenníkovú cenu tepelného čerpadla ho máte doma funkčné a montáž trvá približne 1 deň ak sa nejedná o náročnejšiu inštaláciu. V prípade tepelných čerpadiel iných typov musíte rátať napríklad s extra nákladmi ako: vŕtanie studne a jej náročná prevádzka, filtrácia a komplikácie s časom sa meniacimi vlastnosťami a výdatnosťou zdroja, zemný kolektor nie je tiež lacný aj so zemnými prácami je to niekoľko tisíc € navyše, potrebujete akumulačný zásobník ktorý chráni tepelné čerpadlo pred cyklovaním a jeho zničením, montáž trvá aj v jednoduchších prípadoch celý týždeň ale niekedy aj mesiac čo niekto musí zaplatiť. Prax dokazuje jedno: investícia do tepelného čerpadla vzduch-voda je aj pri vyššej kvalite často až o 50% nižšia ako pri iných tepelných čerpadlách, údržba je nenáročná a v porovnaní s inými tepelnými čerpadlami finančne podstatne menej nákladná, ich prevádzka je bezproblémová a zaberajú menej priestoru.

3. Kvalitné vzduchové tepelné čerpadlá sú prakticky nehlučné.

Kvalitné tepelné čerpadlá nešetria na odhlučnení, používajú komponenty s minimálnou produkciou hluku, a riešia aj prenos vibrácií na konštrukciu uchytenia. Tiché tepelné čerpadlá sú samozrejme cenovo náročnejšie, avšak súdiť sa s nespokojným susedom, či len neustále počúvať jeho pripomienky môže byť nakoniec aj finančne aj psychicky náročnejšie.

Tichšie tepelné čerpadlá musia mať kvalitnejšie kompresory, ventilátory, používajú väčšie výmenníky tepla a kvalitné protihlukové kryty. Preto lacné tepelné čerpadlá nemôžu byť zároveň aj tiché.

  Pre porovnanie rovnaký hluk ako produkovaný 1 lacným tepelným čerpadlom, vyprodukuje 20 kusov kvalitných tepelných čerpadiel pri sebe (bez preháňania) a to už je rozdiel ktorý stojí za to zvážiť!

4. Tepelné čerpadlo plnohodnotne vykúri celý dom.

Správne navrhnuté a nainštalované tepelné čerpadlo je plnohodnotnou náhradou akéhokoľvek zdroja tepla.

 

5. Kvalitné tepelné čerpadlo pracuje 25 až 30 rokov.

Životnosť tepelného čerpadla je v praxi dokázaná na úrovni cca 25 rokov ale aj viac. Možno neviete o tom ale prvé tepelné čerpadlo na svete vyrobil slovák Aurel Stodola v 19. storočí a dodnes funguje na radnici v Ženeve... Hlavným elementom ktorý určuje životnosť tepelného čerpadla sú mechanické komponenty a výmenníky aj s riadiacou elektronikou. V konštrukcii kompresorov a lektroniky jednoznačne vedú japonskí výrobcovia a preto aj tepelné čerpadlá japonských výrobcov sa vyznačujú najvyššou spoľahlivosťou a životnosťou.

6. Tepelné čerpadlá treba správne dimenzovať.

Predimenzované tepelné čerpadlo vôbec nemusí ušetriť, práve naopak vďaka častejšiemu zapínaniu a vypínaniu môže dôjsť k jeho zničeniu a okrem vyššej vstupnej investície sa predražuje aj jeho prevádzka. Naopak poddimenzované tepelné čerpadlo bude často preťažované a mechanické opotrebovanie bude vyššie z tohto dôvodu. samozrejme záleží od spôsobu jeho prevádzky a ďalších okolností. Návrh tepelného čerpadla treba dôkladne zvážiť a potom budete s ním spokojní aj na prevádzke ušetríte.

7. Švédske tepelné čerpadlá sú lepšie ako ostatné, napríklad japonské. A ak už japonské tak Mitsubishi Zubadan.

Asi najrozšírenejší mýtus na Slovensku je ten že Švédske tepelné čerpadlá sú neporovnateľne lepšie ako Japonské a všetky ostatné.Druhým mýtusom je jednoznačné vedenie tepelného čerpadla Mitsubishi Zubadan medzi japonskými aj ostatnými tepelnými čerpadlami. K švédskym tepelným čerpadlám pre porovnanie stojí za zmienku, že takmer všetci japonskí výrobcovia sú v rebríčku 100 najvýznamnejších spoločností za prínos a inováciu v technológiách a vývoji technológií, kým ani jeden švédsky výrobca tepelných čerpadiel sa do tohto rebríčka nedostal... Prax nám tiež potvrdzuje, že tepelné čerpadlá zo švédska viac ťažia z dobrého mena Švédska v minulosti ako je ich reálny prínos pre spoločnosť aj užívateľov. K tepelným čerpadlám Mitsubishi Zubadan stojí za zmienku že ich najvýznamnejšia vlastnosť zachovanie 100% výkonu aj pri -15°C je v porovnaní s Daikin Altherma HT ktoré zachováva 100% výkonu aj pri -20°C ničím zaujímavým, tiež stojí že pri -20°C Mitsubishi Zubadan produkuje len 55°C vodu a Daikin Altherma HT 80°C vodu. Že pri tom všetkom dosahuje Daikin tieto parametre pri nižšej spotrebe elektriny ako Mitsubishi Zubadan je už len samozrejmosťou.

Na záver novinka z roku 2012:

Zaujímavosťou a vážnym argumentom pri výbere tepelného čerpadla je fakt, že takmer všetci japonskí výrobcovia tepelných čerpadiel sú na zozname 100 najvýznamnejších inovátorov práve aj vďaka prínosu, významu a vlastnostiam svojich tepelných čerpadiel. Za zaujímavosť môžeme považovať aj fakt, že v tomto zozname sa nachádza množstvo výrobcov z rôznych krajín sveta, z Číny, Švédska, Francúzska, Nemecka a podobne avšak žiadny z nich nie je výrobcom tepelných čerpadiel. Tento fakt tiež potvrdzuje význam a postavenie japonských tepelných čerpadiel vo svetovom meradle a rovnako aj na Slovensku, zároveň degraduje význam ostatných výrobcov tepelných čerpadiel zo Švédska, Číny a podobne vo svetovom meradle ako aj na Slovensku. Práve preto v kvalite, úžitkových vlastnostiach, vývoji, životnosti a spoľahlivosti dominujú výrobcovia klimatizačnej a chladiarenskej techniky. Mnohí z nich majú s chladiacimi okruhmi - hlavným komponentom tepelných čerpadiel skúsenosti niekoľko desaťročí. Pre porovnanie tradičný výrobcovia vykurovacej techniky zaradili tepelné čerpadlá do svojho sortimentu väčšinou len pred niekoľkými rokmi avšak ani to nie ako vlastné výrobky.

 

 Viac tu: https://www.kurenie-stavby-doprava.sk/news/tepelne-cerpadla-verit-im-neverit/