KOTLE: TEPELNÉ ČERPADLA.VERIŤ IM NEVERIŤ

30.03.2020 09:25
 

O tepelných čerpadlách kolujú medzi ľuďmi hotové novodobé legendy a rôzne nepodložené mýty. Neznalosť laickej verejnosti a skutočne prevratný princíp fungovania tepelných čerpadiel dávajú zelenú rôznym nekalým marketingovým praktikám a tie majú stále viac obetí. Avšak skúsenosti ich majiteľov potvrdzujú, že tepelné čerpadlá sú správnym smerom v prirodzenom vývoji moderných technológií. O tom ako to je naozaj by vám mnohí sklamaní majitelia vedeli povedať svoje, napriek tomu väčšina vlastníkov tepelných čerpadiel by na ne nedala dopustiť a hovoria o nich len v dobrom. Naša prax potvrdzuje, že ak sme nášmu zákazníkovi nainštalovali tepelné čerpadlo na nasledujúci rok sme inštalovali podobné tepelné čerpadlo aj jeho susedom a známim... Ako to je teda naozaj? Prečo tieto mýty a legendy stále vznikajú? Majú svoje opodstatnenie, alebo dôvody na ich vznik neexistujú? Poďme sa pozrieť na koreň veci z pohľadu histórie a skúsme si zobrať ponaučenie. Pravda je že aj dnes sú na svete "odborníci", ktorím pojem tepelné čerpadlo veľa nepovie a ak by sa tak pozerali na iné moderné technológie ako na tepelné čerpadlá ešte aj dnes by chodili s konským vozom do mesta na trh, nepoužívali by telefón a o internete ani nehovoríme, však ani ich rodičia to nemali a prežili, starí rodičia nemali doma ani elektrinu a boli šťastní... Možno je to aj úsmevné ale faktom je že na Slovensku sú tepelné čerpadlá viac-menej novinkou a tak je priestor na rôzne názory.

1. Vzduchové tepelné čerpadlá sa stále viac presadzujú a vytláčajú techológie voda-voda, zem-voda a podobne.

2. Vzduchové tepelné čerpadlá sú lacnejšie ako iné typy tepelných čerpadiel.

3. Kvalitné vzduchové tepelné čerpadlá sú prakticky nehlučné.

Tichšie tepelné čerpadlá musia mať kvalitnejšie kompresory, ventilátory, používajú väčšie výmenníky tepla a kvalitné protihlukové kryty. Preto lacné tepelné čerpadlá nemôžu byť zároveň aj tiché.

4. Tepelné čerpadlo plnohodnotne vykúri celý dom.

Správne navrhnuté a nainštalované tepelné čerpadlo je plnohodnotnou náhradou akéhokoľvek zdroja tepla.

 

Životnosť tepelného čerpadla je v praxi dokázaná na úrovni cca 25 rokov ale aj viac. Možno neviete o tom ale prvé tepelné čerpadlo na svete vyrobil slovák Aurel Stodola v 19. storočí a dodnes funguje na radnici v Ženeve... Hlavným elementom ktorý určuje životnosť tepelného čerpadla sú mechanické komponenty a výmenníky aj s riadiacou elektronikou. V konštrukcii kompresorov a lektroniky jednoznačne vedú japonskí výrobcovia a preto aj tepelné čerpadlá japonských výrobcov sa vyznačujú najvyššou spoľahlivosťou a životnosťou.

Predimenzované tepelné čerpadlo vôbec nemusí ušetriť, práve naopak vďaka častejšiemu zapínaniu a vypínaniu môže dôjsť k jeho zničeniu a okrem vyššej vstupnej investície sa predražuje aj jeho prevádzka. Naopak poddimenzované tepelné čerpadlo bude často preťažované a mechanické opotrebovanie bude vyššie z tohto dôvodu. samozrejme záleží od spôsobu jeho prevádzky a ďalších okolností. Návrh tepelného čerpadla treba dôkladne zvážiť a potom budete s ním spokojní aj na prevádzke ušetríte.

Asi najrozšírenejší mýtus na Slovensku je ten že Švédske tepelné čerpadlá sú neporovnateľne lepšie ako Japonské a všetky ostatné.Druhým mýtusom je jednoznačné vedenie tepelného čerpadla Mitsubishi Zubadan medzi japonskými aj ostatnými tepelnými čerpadlami. K švédskym tepelným čerpadlám pre porovnanie stojí za zmienku, že takmer všetci japonskí výrobcovia sú v rebríčku 100 najvýznamnejších spoločností za prínos a inováciu v technológiách a vývoji technológií, kým ani jeden švédsky výrobca tepelných čerpadiel sa do tohto rebríčka nedostal... Prax nám tiež potvrdzuje, že tepelné čerpadlá zo švédska viac ťažia z dobrého mena Švédska v minulosti ako je ich reálny prínos pre spoločnosť aj užívateľov. K tepelným čerpadlám Mitsubishi Zubadan stojí za zmienku že ich najvýznamnejšia vlastnosť zachovanie 100% výkonu aj pri -15°C je v porovnaní s Daikin Altherma HT ktoré zachováva 100% výkonu aj pri -20°C ničím zaujímavým, tiež stojí že pri -20°C Mitsubishi Zubadan produkuje len 55°C vodu a Daikin Altherma HT 80°C vodu. Že pri tom všetkom dosahuje Daikin tieto parametre pri nižšej spotrebe elektriny ako Mitsubishi Zubadan je už len samozrejmosťou.

Tepelné čerpadlo vzduch / voda princíp

 

Minimálna teplota, pri ktorej vzduchové tepelné čerpadlo ešte pracuje, je zvyčajne -20 ° C, je možné sa stretnúť aj so strojmi pracujúcimi až do -25 ° CPri dlhodobo nižších teplotách pokrýva tepelnú potrebu len doplnkový zdroj a preto musia v lokalitách, kde sa takto nízke teploty vyskytujú, jeho výkon pokryť potrebu tepla pre celý objekt.

Vzduch pretekajúcej tepelným čerpadlom vytvára určitú úroveň hluku. Tento hluk môže pri chode vzduchového tepelného čerpadla rušiť ako priamo užívateľa vykurovaného objektu, tak susedov. Preto je potrebné brať ohľad na umiestnenie jednotky na pozemku. Pri kvalitných vzduchových čerpadlách sa hodnota akustického tlaku vo vzdialenosti 5m od vonkajšej jednotky pohybuje pod hodnotu 40dB (A), čo sa dá prirovnať napr. K tikotu budíka vzdialeného 2m.

Ekvitermická regulácia môže byť doplnená snímačom vnútornej teploty , ktoré spresní reguláciu teploty vykurovacej vody. Vnútorné čidlo dokáže korigovať vonkajšie aj vnútorné tepelné zisky (slnečné žiarenie, horiaci krb, väčší počet ľudí atď.), Ktoré samotná ekvitermická regulácia nie je schopná plne zohľadniť.

Tepelné čerpadlo země/voda princip

Jedná se o zařízení, které je umístěno uvnitř objektu, většinou v technické místnosti. Na trhu naleznete jak provedení kompaktní (tepelné čerpadlo včetně zásobníku na teplou užitkovou vodu a doplňkového zdroje), tak provedení standardní (pouze tepelné čerpadlo).

Podmínky pro volbu kolektorů jsou dány především geologickou situací a dále umístěním budovy v zástavbě. U nových domů, které se staví na zelené louce a mají k dispozici dostatečný prostor, se rozhodně doporučují kolektory horizontální. V případě, že není dostatečné plochy pro horizontální kolektor, je na místě volba kolektoru vertikálního. Geotermální vrty se upřednostňují v kompaktních horninách, které nevyžadují pažení. Teplo z plošného kolektoru či vrtu je možné odebírat po celý rok tzn. i v letních měsících, kdy využíváme tepelné čerpadlo hlavně pro ohřev teplé vody. V případě volby geotermálního vrtu je možné využití jeho chladicího výkonu.

Díky nezávislosti zemního tepelného čerpadla na venkovních klimatických podmínkách je možné jeho použití takřka kdekoliv, nevyjímaje drsné horské oblasti, kde venkovní teploty dosahují i pod -25°C.

 

<p class="Default" style="margin-top: 0.5em; margin-bottom: 2em; color: rgb(0, 0, 0); font-family: open_sansregular, " arial="" ce",="" arial,="" "helvetica="" helvetica,="" sans-serif;="" font-size:="" 13px;="" text-align:="" left;"="">Tepelné čerpadlo země/voda princip

Nenaleťte na triky prodejců tepelných čerpadel

Je celá řada obchodních fíglů na které můžete při koupi tepelného čerpadla naletět. Zde jsou uvedeny příklady z prospektů některých "vykutálených" dodavatelů tepelných čerpadel u nás.

Prodej prázdné bedny s kompresorem

Aby mohlo tepelné čerpadlo dobře fungovat, potřebuje celou řadu dalších komponentů (regulaci, oběhová čerpadla, pružné hadice atd.). Někteří dodavatelé, ve snaze nalákat zákazníky na nízkou cenu, tyto komponenty nemají v ceně tepelného čerpadla zahrnuté a je nutné je dokupovat zvlášť. Je to stejné, jako kdybyste si místo auta levně koupili pouze karoserii s motorem a pak museli zvlášť přikoupit kola, volant, sedačky, brzdy a airbagy. Prohlédněte si zajímavé porovnání ceny "levného" a "drahého" tepelného čerpadla.

Prodej chladicích jednotek jako tepelných čerpadel

Oblíbenou činností některých dodavatelů je vydávání zařízení určených primárně pro chlazení za tepelné čerpadlo. Tato zařízení jsou dimenzovaná na chlazení a topení je u nich vedlejším efektem. Používají se v jižních zemích pro klimatizaci a přitápění v zimě (což u nich znamená 5 až 10 stupňů nad nulou a se zimními podmínkami střední Evropy se to nedá srovnávat).
V porovnání se skutečnými tepelnými čerpadly, mají tyto chladící jednotky vysokou spotřebu elektrické energie a jsou výrazně hlučnější.

Životnost tepelného čerpadla je 30 let

Toto je oblíbené tvrzení některých prodejců tepelných čerpadel, obvykle se snažících prodat nějaký podřadný výrobek. Drtivá většina světových výrobců tepelných čerpadel ani takto dlouhou dobu nefunguje. Zkušenosti ze Švédska, kde se tepelná čerpadla masově používají více než 35 let říká, že obvyklá životnost kompresorů je 20let u zemních čerpadel a 15 let u vzduchových.

Životnost tepelného čerpadla

 

Menší využitelný výkon tepelného čerpadla

U tepelných čerpadel je velký cenový rozdíl mezi jednotlivými výkonovými stupni. Proto se někteří dodavatelé snaží opticky zvýšit výkon prodávaných tepelných čerpadel. Jak na to ?
Nejlépe uváděním technických parametrů tepelných čerpadel při výhodnějších podmínkách a označováním výkonové řady maximálním výkonem zařízení.
Výrobce například udává výkon tepelného čerpadla vzduch/voda 15 kW při 10 °C venkovní teploty. Jenže pro vytápění je důležité jaké parametry má zařízení při teplotách okolo 2 až 4 °C což jsou průměrné teploty v topném období. Toto čerpadlo má při venkovní teplotě 0 °C výkon jen 8 kW. Opticky si tedy kupujete tepelné čerpadlo o výkonu 15 kW, prakticky je ale jeho reálný využitelný výkon poloviční.

Propagace jiného tepelného čerpadla než prodávaného

Propagace tepelných čerpadel

Další oblíbený obchodní trik. V nabídce dodavatele najdete dva typy tepelných čerpadel. Jeden kvalitní s vysokým topným faktorem a tudíž i dražší a jeden hodně levný s mizernými parametry.
Dodavatel pak inzeruje na prospektu topný faktor 7,3. Obrázky z instalací a reference ovšem ukazují, že v drtivé většině případů tento dodavatel instaluje velmi levná a nekvalitní tepelná čerpadla, která nedosahují ani poloviny inzerovaného topného faktoru.

 

Použití nevhodné tepelné izolace

Veškeré potrubí na primární straně tepelného čerpadla musí být tepelně izolováno. Tato izolace ale musí zabraňovat i průchodu vlhkosti aby nedocházelo k namrzání potrubí. Provedení takových izolací je několikanásobně dražší než izolace z běžných materiálů. To samozřejmě některé firmy svádí k používání levných ale technologicky nevhodných materiálů.

Slíbení dlouhé záruky

Záruky na tepelná čerpadla jsou různé, obvykle od dvou do pěti let. Na kompresor lze u některých dodavatelů získat záruku i 10 let. Nejhorší porucha co Vás může potkat je právě rozbitý kompresor. Výrobci kompresorů dávají na své výrobky záruku 1 rok. To znamená, že pokud Vám dodavatel slibuje záruku delší, bude muset případný servis hradit ze svých peněz.

záruka na tepelné čerpadlo
I když tato firma fungovala v době vydání prospektu  jen 2 roky, odvážně slibovala záruku 10 let.

Důležité:

  • Je podezřelé, když dodavatel slibuje delší záruku než je doba fungování jeho firmy.
  • Zkontrolujte co je součástí záruky. Zda jde jen o bezplatnou výměnu vadného dílu, nebo zda záruka kryje i náklady na jeho výměnu. U některých poruch mohou být náklady na výměnu vyšší než cena vadného dílu.
  • Ideální řešení je záruka krytá pojištěním. Zde máte smlouvu s pojišťovnou, která Vám náklady na servis uhradí i když třeba dodavatel tepelného čerpadla mezitím zkrachuje.

Příklad: Kdysi fungovala v čechách vypečená firma T... z Chomutova, která slibovala na jimi vyrobená tepelná čerpadla záruku 20 let ! Za dva roky firma zkrachovala a ze záruky se stal bezcenný cár papíru. Zákazníci pak draze platili za servis prováděný konkurenčními firmami.

Ohřev teplé užitkové vody

Ohřívat teplou užitkovou vodu v zásobníku není u tepelných čerpadel úplně jednoduché. Proto někteří dodavatelé tvrdí, že se to nevyplatí a že je lepší klasický elektrický bojler. Hlavním důvodem pro tato tvrzení je ale ve většině případů skutečnost, že jednoduchý regulátor jejich tepelného čerpadla vodu neumí nezávisle na topném systému ohřívat (viz odstavec Regulace). Ohřev teplé vody představuje v rodinném domě 15 – 25 % spotřeby tepla a proto má smysl ji tepelným čerpadlem ohřívat.

Prodej tepelného čerpadla bez správné regulace

Regulace je naprosto zásadním komponentem, který určuje zda koupené tepelné čerpadlo bude pracovat úsporně nebo ne. Kvalitní regulace není levná záležitost, takže část dodavatelů se snaží prodat pod názvem regulace obyčejný termostat, který neumí z hlediska topného systému nic jiného než udržovat v nějaké nádrži konstantní teplotu. Jedinou správnou volbou je specializovaný ekvitermní regulátor určený pro tepelná čerpadla, který umožňuje regulovat tepelné čerpadlo přímo bez trojcestného směšovacího ventilu.Viac tu: https://www.kurenie-stavby-doprava.sk/news/tepelne-cerpadla-verit-im-neverit/