SOLÁRE KOLEKTORY A FV PANELY

https://photos.google.com/share/AF1QipPZ99UHUSbRfoScUIjCZwpinafSDmuvIwKdoPg3h83-mbrjJ9m1_9jeGq1LoxN46A?key=ajRlVndWU3FwMUc1RkRORTMwY3hZamZXQ3NTYXB3
 

NA PRÍPRAVU TEPLEJ VODY SÚ  VÝHODNEJŠIE SLNEČNÉ KOLEKTORY

Poznáme 2 základné spôsoby využívania slnečnej energie – fotovoltiku (FV) slúžiacu na výrobu elektriny a fototermiku (FT) na výrobu tepla. Zjednodušene možno povedať že fotovoltické panely vyrábajú elektrinu a termické slnečné kolektory vyrábajú teplú vodu. Efektivita premeny slnečného žiarenia na teplo i návratnosť oboch zdrojov je pri súčasných zariadeniach značne odlišná.

Alfréd Gottas, riaditeľ najväčšieho domáceho výrobcu slnečných kolektorov, firmy THERMO|SOLAR Žiar k tomu hovorí: ,,Pre domácnosti sa určite neoplatí zobrať si pôžičku na fotovoltické zariadenie a myslieť si, že z ušetrenej sumy za elektrinu ročne, je možné ju splácať. Občania totiž nemôžu prebytky elektriny dodávať sami do siete a zarábať na tom. Čiastočným riešením je služba takzvanej virtuálnej batérie, ktorú ponúkajú niektorí dodávatelia elektriny. Tá umožňuje započítať odobranú a dodanú elektrinu zo siete. Ďalšou možnosťou zvýšenia efektivity je uskladňovania elektriny v batériách, ktorých slabinou je, že sú ešte stále drahé a majú nízku limitovanú životnosť. Inak je tomu vprípade veľkých producentov elektriny z FV a tu výhodnosť a celková ekonomika závisí od dotovaných cien.“

KOĽKO VYROBÍ JEDEN INŠTALOVANÝ KWP SOLÁRNYCH FV PANELOV

Jeden inštalovaný kWp čo sú 3 až 4 FV panely, môže v  našich podmienkach ročne vyrobiť približne 1000 kWh elektrickej energie. Reálne FV systémy na štandardných

rodinných domoch dokážu využiť menej ako polovicu, niekedy iba jednu tretinu z teoreticky vyrobiteľného množstva elektrickej energie. Je to preto, že domácnosť má nízku alebo nulovú spotrebu v čase, keď by FV panely mohli dodávať najviac elektriny. Takže prať, sušiť, variť, žehliť, chladiť v chladničke, pozerať TV a svietiť v  priebehu slnečného dňa pre pracujúcich rodičov so školopovinnými deťmi nemusí byť jednoduché. Výnimkou je klimatizácia, ktorá je ,,žrútom“ energie v čase najintenzívnejšieho slnka. To však závisí značne od polohy nehnuteľnosti. Zvyšnú vyrobenú energiu nemajú domácnosti ako využiť, a preto treba nainštalovať na rodinný dom tak veľké systémy, že nimi vyrobenú energiu ich majiteľ ekonomicky zmysluplne využije.

PRÍKLAD Z PRAXE V DOME V BB KRAJI

Reálne výsledky s  prevádzkou FV systému pochádzajú z rodinného domu v banskobystrickom kraji. Údaje z  merania sú získané za rok 2020 priamo z monitorovacieho rozhrania inštalovaného meniča FV systému. Orientácia panelov je na JV a  sklon panelov 43 45o . Celkovo je inštalovaných 8ks polykryštalických panelov, každý s  menovitým výkonom 255 Wp (Watt-peak – maximálny výkon panelu za ideálnych testovacích podmienok). Systém je riešený ako off-grid ma inštalované aj 24V gélové batérie s celkovou kapacitou 3,12 kWh. Za rok 2020 bol celkový zisk z tohto FV systému 1012,18 kWh. Rodinný dom je v  sadzbe dodávky elektrickej energie DD2, ktorá bola v  danom roku v cene 0,1424311 EUR/kWh. Celkovo teda FV systém ušetril domácnosti sumu 144,17 EUR. Pri znížení cien v roku 2021 to bude ešte menej.

NUTNÁ VÝMENA BATÉRII

Pretože batérie na uvedenom systéme v  septembri 2020 po 4 rokoch od ich namontovania presiahli 810 cyklov nabitia/vybitia, bolo potrebné ich vymeniť. Výrobca udáva životnosť batérií na 750 cyklov pri 50 % vybití. Výmena batérií spolu s balancérom stála 772 Eur. Ide o lacnejší typ gélových batérií, ktorých predpokladaná životnosť je podobná ako u pôvodných batérií, takže za cca 4 roky je očakávaná investícia do ich opätovnej výmeny. V prípade, ak by chcel užívateľ tohto systému zvýšiť svoj komfort, musel by ho čiastočne prestavať – prestavba by spočívala v navýšení počtu panelov, výmeny meniča a výmena pôvodných gélových 24 V batérií na 48 V Li-Ion batérie (deklarovaná dlhšia životnosť týchto batérií – cca 5000 cyklov s hĺbkou vybitia až 80 %). Predpokladaná investícia do takejto prestavby by bola minimálne 3000 eur.

SLNEČNÉ KOLEKTORY NA TOM ISTOM DOME

Okrem fotovoltického systému sú na rodinnom dome inštalované aj 4ks termických slnečných kolektorov (na ohrev vody), ktoré si majiteľ nechal namontovať v r. 2003. Okrem výmeny nemrznúcej kvapaliny v  predpísanom intervale (cca po 10 rokoch) a  obmeny riadiacej jednotky na tomto systéme nebolo potrebné robiť nijaký zásah. Kolektormi je zabezpečený ohrev teplej vody v  dome od polovice apríla do polovice októbra (bez potreby doohrevu plynom).

AK TEPLÁ VODA, TAK ZO SLNEČNÝCH KOLEKTOROV

Aj z tohto príkladu je jasné, že ekonomická zmysluplnosť FV systému v bežnej domácnosti je často podmienená tým, akým spôsobom dokážeme vyrobenú energiu akumulovať. V zásade sú dnes bežné dva spôsoby – akumulácia do (drahých) batérií alebo presmerovanie vyrobenej a nespotrebovanej unikajúcej elektriny do ohrevu TÚV (teplej úžitkovej vody). Ale tu vyvstáva otázka: Prečo teda rovno neinštalovať zariadenie, ktoré ročne pokryje 50 – 70 % energie na ohrev TÚV v domácnosti a ušetrí tak 1500 – 2000 kWh energie na ohrev TÚV? A pritom používa kolektory so životnosťou nad 40 rokov a navyše vyrobené na Slovensku?

Takýto solárny termický systém s  3 kolektormi typu TS 300 a  300 l zásobníkom  komplet, s montážou na kľúč  (po odrátaní dotácie 1 750,-EUR z aktuálneho podporného programu Zelená Domácnostiam – viac na www.zelenadomacnostiam.sk). Správne namontovaný solárny systém pre ohrev vody je bezúdržbový.

Ďalšie informácie sú na www.thermosolar.sk alebo na tel.: +421-45-601 6080.